Słodzik jako insektycyd

fly-1585317

Muchy żywione słodzikami giną z powodu niedożywienia, a nie w wyniku jego toksyczności – to wynik badań naukowców z North Carolina State University opublikowanych w „Journal of Medical Entomology”. Czy to oznacza, że słodziki sprawdzą się w roli idealnego insektycydu?

Jednym z nowych sposobów ograniczenia populacji much domowych jest stosowanie słodzików, które przynajmniej według doniesień prasowych doskonale sprawdzają się w tej roli. Jednak wbrew medialnym spekulacjom to nie toksyczność słodzika zabija owady. Problematyczne jest także nakłonienie owadów do żywienia się słodzikami, gdy mają łatwy dostęp do naturalnych pokarmów zawierających cukier.

Zespól naukowców z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej badał przeżywalność much domowych (Musca domestica) karmionych jednym ze słodzików – erytrytolem. Okazało się, że muchy na tej słodkiej diecie nie żyją krócej niż ich pobratymcy karmieni agarem lub wodą. Badania opublikowane w „Journal of Medical Entomology” wskazują jednocześnie, że owady zdecydowanie preferują kalorie pochodzące z naturalnych cukrów, substancje słodzące wybierają przy braku alternatywy. Czy to przekreśla stosowanie tych substancji w roli insektycydu? Okazuje się, że niekoniecznie. „Wyniki naszych badań jednoznacznie wskazują, że erytrytol nie ma właściwości owadobójczych jako takich, w związku z czym nie sprawdzi się w roli insektycydu.” – powiedział dr Michael Fisher, autor badań.

Naukowcy badali także inne slodziki (monnitol, ksylitol i sorbitol) pod kątem ich wartości odżywczych dla much. Okazało się, że jedynie sorbitol ma jakąkolwiek wartość dla owadów. Pozostałe substancje słodzące nie były trawione lub wykazywały negatywne interakcje z drobnoustrojami jelitowymi. W warunkach laboratoryjnych muchy na diecie słodzikowej szybko ginęły z głodu, chociaż same słodziki nie są toksyczne. Jednak stosowanie słodzików jako bezpiecznych insektycydów nie jest takie proste. „Muchy w naturze mają wiele konkurencyjnych źródeł żywności. Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie słodzika, który byłby preferowany przez owady jako podstawowe źródło pokarmu. To pozwoliłoby na skuteczną kontrolę ich populacji przy braku zagrożeń dla środowiska.” – dodał dr Michael Fisher.

Żródło: entomologytoday.org