Dzień Czosnku, czyli naszego naturalnego antybiotyku

czosnek

Niektórym kojarzy się z odstraszaniem wampirów lub z nieprzyjemnym oddechem. Mimo specyficznej woni, warto jednak przełamać się i wprowadzić go do codziennego menu. Czosnek pospolity to warzywo o naprawdę ciekawych właściwościach – wpływa na libido, a także wzmacnia wytrzymałość sportowców. 19 kwietnia obchodzimy jego święto.

Ludzie uprawiają czosnek od 5 tysięcy lat. Ta roślina o wyrazistym smaku jest nie tylko popularną przyprawą, ale ma cenne właściwości lecznicze, a nawet magiczne… Czosnek pospolity należy do rodziny amarylkowatych i jest bardzo rozpowszechniony na świecie. Istnieje około 260 gatunków tej rośliny, w samej tylko Polsce – 16. Rośnie on prawie we wszystkich strefach klimatycznych, głównie w  Hiszpanii, Turcji oraz w Indiach.

Czosnek pospolity ma naturalne antyoksydanty i to im zawdzięcza właściwości przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Warzywo działa jak antybiotyk. To w 60% woda oraz w 33% węglowodany. Charakterystyczny zapach oraz zdrowotne właściwości czosnku pospolitego pojawiające się po zmiażdżeniu czosnku zawdzięczamy przejściu alliiny w allicynę. Działanie allicyny jest ponoć na tyle silne, że wystarczają 3 minuty, by sok z czosnku zniszczył kolonię bakterii w warunkach in vitro. W czosnku znajdują się także olejki eteryczne. Właściwości zdrowotne są obecne dzięki zawartości flawonoidów, potasu, żelaza, magnezu, witamin z grupy B i C.

Warzywo obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, a także poziom cukru we krwi. Jest odpowiednie w profilaktyce chorób serca, infekcji czy przeziębień. Koi bóle głowy, ułatwia zasypianie. Co ważne – czosnek trzeba spożywać z umiarem. Gdy zjemy go za dużo, możemy mieć problemy żołądkowe. Pamiętajmy także, że roślina rozrzedza krew i lepiej nie jeść jej zbyt wiele przed operacją.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin